Son Eklenenler
Loading...
25 Ekim 2012 Perşembe


Yulafın Faydaları. Latince adı Avena sativa olan yulaf yaklaşık 25 türü olan ve neredeyse tüm dünyada yetişen bir bitkidir.

Yulaf ın ilk kullanımı atlarda olmuştur. Besin olarak kullanılmasının yanısıra bir afrodizyak olarak etkili olan bitkinin erkeklerde de aynı işlevi gördüğü söylenmekle birlikte bununla ilgili bilimsel bir kanıt yoktur. doğurganlığı arttırdığı ise bilinmektedir.

Yulaf ezmesi cilt hastalıkları üzerinde oldukça etkilidir.


Yulaf bir besin olarak bile yeterince sağlıklıdır. Kepek ve lif açısından zengin bir gıda olan yulaf yüksek kolesterol ve kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Kötü kolesterolü düşürmekte ve Tip 2 diyabetin başlamasını önlemektedir. Fonksiyonel gıdalar olarak adlandırılan ve büyük sağlık faydaları olan besinlerin arasında yer almaktadır.

Yulaf lifi sindirim sistemi problemlerinde önemli etkisi olan bakterilerdn koruyucudur. Hamileliğin getirdiği sindirim problemleri için zararsız olması nedeni ile kullanılması güvenlidir.

Yulaf doğal bir antidepresan olarak kabul edilir. Vücuda denge sağlar. Baş ağrısı, depresyon, gerginlik, uykusuzluk ve duygudurum değişikliklerini tedavi için kullanılır.

Yulaf ezmesi sedef döküntüleri, yanık, egzama, siğil, böcek sokmaları gibi cilt problemleri için kullanılmaktadır. Cildi güzelleştirir. Ölü derileri gidermek için iyi bir maskedir.
Yulaf çayının tütün ve ürünlerini bırakmada ortaya çıkan nikotin yoksunluğunu tedavi ettiği söylenmektedir.

Yulaf banyosu tahriş olmuş ciltler ve gerginliği gidermek için kullanılır. Yarım kilo yulafı 1 litre suyla kaynatılarak hazırlanan sıvı ile cilde kompres yapılır.

Çölyak hastaları gluten duyarlılığı nedeni ile yulaf ve ürünlerini kullanmamalıdır. Bilinen bir yan etkisi ve başka bitki – ilaçlarla etkileşimi yoktur.
sifaliotlar.org

0 yorum:

Yorum Gönder

Sitede yer alan bilgiler tıbbi tedavi yerine geçmez. Herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemine başvurmadan önce, bir bilene danışın. Bitkilerle ilgili olarak bitkisel danışma hattını arıyabilirsiniz. Herbalist Hicret Günhan TEL: 0212 450 2 444