Son Eklenenler
Loading...
18 Kasım 2012 PazarSusam yağı, özellikle kuru ciltler için, mükemmel bir cilt bakım ürünüdür. Aynı zamanda sağlık açısından da faydalar dağlayan susam yağı, hem dahili, hem de harici olarak kullanılabilen bir yağdır. Ayrıca yemeklere de katılarak kullanılabilir.
Susam yağının en büyük özelliği vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lesitin açısından çok zengin olması... Özellikle E, A ve B kompleks vitaminleri içerir. Mineral olarak demir ve kalsiyumca zengindir. Sesamol, besamolin ve sesamin antioksidanları da yer alır. İçerdiği Omega 9 oranı ve antioksidanlar nedeniyle ısıya, tere ve ışığa karşı dayanıklıdır.

FAYDALARI;

* Müshil etkisi vardır. Bağırsakları yumuşatır.
* Şeker hastalığına faydalıdır.
* Yaralarda iyileştirici özelliği vardır.
* Romatizma ve selülitlerde faydalıdır.
* Her cilt tipine uygundur.
* Muhtelif cilt sorunlarında faydalıdır.
* Cilde sürülmesinden sonra güneş ışığı altında uzun süre bozulmadan kalabilir. İçindeki doğal lesitin ve antioksidan maddeler yağın derinlere kadar emilmesini sağlar. Böylece cildin yaşlanmasını engellenir.
* Mantar enfeksiyonlarını da engeller.
* Kaş, kirpik ve saçları gürleştirici etkisi vardır.
* Saç kırıklarını engeller.
* Tırnak için de etkilidir.
* Doğrudan saç diplerine ve tırnaklara tatbik edilebilir. Saçlar bu yolla güçlenir ve beslenir. Özellikle kepekli ve mantar enfeksiyonlu saçlara çok iyi gelir. İçindeki kalsiyum dolayısıyla, vitamin eksikliği olan ve kırılan tırnakların dostudur.

KULLANIM ŞEKLİ:

Nemlendirici olarak banyo sonrasında vücuda masaj yapılarak uygulanır. Saç bakımında badem, fındık ve çam terebentin yağları ile birlikte kullanılabilir.
Dahili ve harici olmak üzere iki şeklide kullanılan susam yağının dahili kullanımı için;
Dahilen doktorunuza danıştıktan sonra, aç karnına günde bir çay kaşığı içilmesi tavsiye edilir.Dışardan kullanım için ise ; cilt ve saça masaj şeklinde uygulamak uygundur.

UYARILAR:
Dahili olarak 10 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Banyo sırasındaki kullanımlarda banyo zemini kayganlaştırıcı özelliğine dikkat edilmelidir.
Kaynak: lezzetvadisi.com


Susam yağı mantarlara karşı etkilidir.

Saç, tırnak, kaş, kirpik güçlendiricidir, varsa kırıkları iyileştirici etkisi bulunmaktadır Bunun için masaj şeklinde uygulanmalıdır.

Cildi besler, masaj yağı olarak da kullanılabilir.

Banyo sonrası her cilt tipi için sürülebilir.

Güneşe karşı çok güçlü koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle pek çok güneş yağının da içeriğinde bulunmaktadır.

İdrar sökücü ve gaz giderici özellikleri bulunmaktadır.

Yapısında bulunan lesitinden dolayı beyin ve sinir hücreleri için yararlıdır.

Bu kadar yararının yanı sıra susam yağı endüstride de kullanılmaktadır.

Özellikle lüks kaliteli sabunlarda, kremlerde, losyon ve şampuanlarda, fırıncılık ürünlerinde, ezilmiş halde tahin ve helvada ve yağının elde edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Sitede yer alan bilgiler tıbbi tedavi yerine geçmez. Herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemine başvurmadan önce, bir bilene danışın. Bitkilerle ilgili olarak bitkisel danışma hattını arıyabilirsiniz. Herbalist Hicret Günhan TEL: 0212 450 2 444