Son Eklenenler
Loading...
3 Ağustos 2012 Cuma

Info Post

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderilen yazıda, 'gıda takviyesi' adı altında pazarlanan bitkisel ürünlerin aktar ve baharatçılarda satılamayacağı belirtilerek, şöyle denildi:

''Son zamanlarda 'Gıda Takviyesi' adı altında, Bakanlığımızdan izinli olmayan ürünlerin satışının yapıldığı yerlere anılan genelge doğrultusunda izin belgesi düzenlendiği veya izin belgesi düzenlenmesi aşamasında tereddütlerin yaşandığı yönünde bildirimler alınmaktadır.

Ancak aktar ve baharatçılarda bitki ve droglar satılabileceğinden, Gıda Takviyesi adı altında Bakanlığımızdan izinli olmayan ürünlerin satışı için ilgi de kayıtlı genelge doğrultusunda izin belgesi düzenlenmemesi, gerekli kontrollerin yapılarak genelgeye uymayan dükkanların tespiti halinde izin belgelerinin iptal edilmesi, halkı yanıltıcı reklam yapılmaması ve haksız kazanç elde edilmemesi için denetimlerin sıklıkla yapılması hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim.

Bakanlığı son yazısı uyarınca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan izinle üretilen bitkisel gıda takviyeleri, aktar ve baharatçılarda ilaç gibi satılamayacak. Bu gibi ürünlerin hangi hastalığa iyi geldiği yönünde tanıtım yapılamayacak.

Kaynak : http://www.internethaber.com/aktar-bitki-baharatcilar-saglik-bakanligi-yasak--448521h.htm#ixzz22WYDMvnY

0 yorum:

Yorum Gönder

Sitede yer alan bilgiler tıbbi tedavi yerine geçmez. Herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemine başvurmadan önce, bir bilene danışın. Bitkilerle ilgili olarak bitkisel danışma hattını arıyabilirsiniz. Herbalist Hicret Günhan TEL: 0212 450 2 444