Son Eklenenler
Loading...
3 Ağustos 2012 Cuma

Info Post


İlaca 18 yaş ayarı getirildi!

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan:Yeni düzenlemeyle 18 yaş altına ilaç satılmayacak!

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, SGK’nın eczane Medula sisteminde yaptığı düzenlemeyle 18 yaş altındaki çocukların ilaçlarını yanlarında aile fertlerinden biri olmadan alamayacaklarını öne sürdü.

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, SGK’nın eczacılara danışmadan aldığı kararlar nedeniyle hastaların sıkıntı yaşadığını savundu.

SGK’nın dünden itibaren 18 yaşın altındakilerle ilgili Medula sisteminde düzenlemeye gittiğini belirten Saydan, şu görüşlere yer verdi:

”SGK’nın yaptığı düzenlemeyle 18 yaş altındaki çocuklar ilaçlarını yanlarında aile fertlerinden biri olmadan alamayacak. Bu yaş sınırı çok yüksektir. Zira 15-18 yaş grubu arasındakiler artık bilinçli yetişen genç nüfusu oluşturmaktadır. Bu yüzden uygulama yaş sınırı 12-13 yaşlara indirilmelidir.”

Eczacıların yaşı çok küçük çocuklara ilaç satışı yapmadığını vurgulayan Saydan, uygulamanın devam etmesinin sıkıntılara yol açacağını öne sürdü.

Saydan, ”Ülkemizde 15-18 yaş arası grubundaki çocuklarımızın evlendirilmesine bile izin verilirken kendi reçeteli ilaçlarını almasına engel olunmasını anlamıyoruz. Bu yüzden uygulamanın derhal düzeltilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

YAŞI KÜÇÜK EVLİ KADINLAR

Saydan yaptığı açıklamada, eczacılardan kendilerine bu konuda çok sayıda şikayet ulaştığını söyledi.
Özellikle kırsal kesimde küçük yaşta evliliklerin yaygın olduğuna dikkati çeken Saydan, ”Doğudaki bir eczacımız, 15 yaşında kucağında çocuğuyla gelen bir
genç kadının ilacını 18 yaşından küçük olduğu için alamadığını söyledi. Çünkü Medula sistemine hem hastanın hem de ilacı alan kişinin kimlik numaralarını ayrı ayrı girmek zorundayız. Eğer reçetesini yaptıran hastanın yanında 18 yaşından büyük bir yakını yoksa ilacını veremiyoruz. Bu durum mutlaka düzeltilmelidir”
diye konuştu.

2 YAŞINDA COCUĞA BİLE İLAÇ VERİLMİŞ

Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, 18 yaşın altındakilere ilaç verilmemesi şeklinde alınmış bir karar olmadığını, bunun Medula sisteminde yürütülen bir ön çalışma olduğunu bildirdiler.

2 yaşın altındaki bir çocuğa bile ilaç verildiğini tespit ettiklerini belirten yetkililer, bunun büyük sakıncaları olduğunu söylediler.

Bununla ilgili bir mevzuat çalışması yapılabileceğini, ancak konunun Sağlık Bakanlığı ile görüşüleceğini aktaran yetkililer, ”Bu konudaki önlemler ancak ilgili kurumlarla yeterince tartışıldıktan sonra alınabilir. Kurum olarak bunu görüşüp tartışmadan bir kural koyamayız. Zaten 18 yaş sınırı çok yüksek. Bir yaş sınırı getirilecekse bu daha aşağılara çekilmelidir” görüşünü ifade ettiler.

Kaynak : http://www.internethaber.com/ilac-saglik--448562h.htm#ixzz22WaV7tHt

0 yorum:

Yorum Gönder

Sitede yer alan bilgiler tıbbi tedavi yerine geçmez. Herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemine başvurmadan önce, bir bilene danışın. Bitkilerle ilgili olarak bitkisel danışma hattını arıyabilirsiniz. Herbalist Hicret Günhan TEL: 0212 450 2 444