Son Eklenenler
Loading...
10 Aralık 2012 Pazartesi


Arpa tek yıllık, her yıl yeniden tohumlanarak yetiştirilen bir bitkidir. Ortalama 1 metre kadar büyüyebilen bitkin insan ve hayvan beslenmesinde yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Arpanın tohumları ve çimen kısmı ayrı ayrı kullanılmaktadır.


Eski Mısır, Roma ve Vikinglerde bile kullanılan bitkinin haşlanarak lapa yapılan tohumları boğaz ağrısını yatıştırmaktadır. Doğumdan ölüme kadar kullanılabilecek bir besin olan arpa E ve C vitaminlerini içerir. Bitkinin çimen kısmı kalsiyum, demir, B12 vitamini ve pek çok faydalı madde barındırmaktadır.

Arpanın Faydaları

Arpa çimeni mide hastalıklarında iltihap giderici olarak kullanılır. Deri hastalıkları, hepatit, astım, anemi, diyabet, artrit ve obezitede kullanımı vardır. Antibakteriyel olarak kullanılmaktadır. Arpa çimeninin labaratuvar ortamında kanser hücrelerinin büyümesini engellediği bilinse de insanlar üzerinde yapılmış bir çalışma yoktur.

Arpa çimeninin kurutulmuş kapsül ve tozları ticari olarak satışa sunulmakla birlikte taze sıkılmış suyu da kullanılmaktadır. K vitamini açısından çok zengin olan arpa, kanının pıhtılaşmaması gereken kişilerde kullanılması önerilmez. Bununla birlikte bilinen bir yan etkisi yoktur.

Arpa (hordeum vulgare) : Buğdaygillerden; taneleri ekmek ve bira yapmakta kullanılan bir bitkidir. Hayvan yemi olarak da verilir. Nişastası boldur. Kavrulup kahveye de karıştırılır.
Faydası : İdrar söktürür. Mesane ve idrar yollarındaki iltihapları temizler. Böbrek ve kum taşlarının dökülmesine yardım eder. Prostat büyümesini önler. Asabi kusmaları durdurur. Boğaz ve yarımbaş ağrılarını dindirir. Dil iltihaplarını giderir. Temriye ve mayasılda haricen kullanılır.

sifaliotlar.org

0 yorum:

Yorum Gönder

Sitede yer alan bilgiler tıbbi tedavi yerine geçmez. Herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemine başvurmadan önce, bir bilene danışın. Bitkilerle ilgili olarak bitkisel danışma hattını arıyabilirsiniz. Herbalist Hicret Günhan TEL: 0212 450 2 444