Son Eklenenler
Loading...
10 Ekim 2012 Çarşamba


Mürver ağacının çiçeği, meyvesi ve faydalarıDiğer İsimleri: Kara mürver, Şifalı mürver, Terleme çayı, Patlangıç, Sambucus, Elder Sureau

Mürver: Hanımeligiller familyasından; türlerinin çoğu Kış aylarında çiçekleri döken çalı veya ağaçcık halinde odunsu, ender olarak da otsu karakterde olan bir bitki cinsidir. Sürgünlerinin geniş bir özü vardır. Tomurcukları bol sayıda pullarla örtülmüştür. Çiçekleri beyazdır. Meyveleri kabuksuz tane şeklindedir. 20 kadar türü vardır. Reçine, tanen, uçucu ve sabit yağ, şekerler, müsilaj ve rutin içerir. Küre şeklindeki morumsu meyveleri ise potasyum ve C vitamini içermektedir.

Yetiştirildiği Yerler: Mürver ağacı dikildikten sonra hiçbir özene ihtiyaç duymaz ve kendiliğinden gelişir. Türkiye’nin Akdeniz bölgesi hariç her yöresinde yetiştirilebilir.

Toplanması-Saklanması: Çiçekleri Haziran ve Temmuzda meyveleri ağustos ve eylül yaprakları Nisan’dan Temmuz’a kadar toplanıp kurutulabilir. Gölge yerde olabildiğince çabuk kurutulmalıdır.


MÜRVER AĞACININ FAYDALARI

Mürver ağacının, daha çok çiçekleri  ve sapları kullanılır. Merhem ve çay şeklinde kullanılabilir. Pek çok yararlı özelliği bulunan mürver ağacı,  bazı yörelerde  kara mürver olarak da adlandırılır. Mayıs-Haziran döneminde açan çiçekleri, çok gençken, saplarıyla birlikte toplanır. Küçük çiçekler, yarı kurutmadan sonra saptan ayrılır. Çiçeklerin saptan ayrılmasından sonra tam kurutma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin ardından, çiçekler ince kıyılarak hava almayan kaplarda saklanır.
FAYDALARI :
* Merhem gibi sürüldüğünde, yumuşatıcı ve yara iyileştirici;
* Çay şeklinde alındığında, etkili müshil, balgam söktürücü, idrar söktürücü, terletici olarak kullanılabilir.
* Terletici özelliği ile soğuk algınlığında ve gripte faydalı olur.
*  Çiçek çayı ayrıca, saman nezlesinde, üst solunum yolları ve sinüzit iltihaplarında önerilmelidir.
* Nezleden kaynaklanan duyma bozuklukları çiçek çayı ile tedavi edilebilir.
* Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile, soğuk algınlığı ve gribe karşı önlem olarak da alınabilir.
* Ayrıca, deri hastalıklarına ve kötü beden kokusuna karşı kan temizleyici olarak mutlaka denenmelidir.
bitkilervesaglik.com

0 yorum:

Yorum Gönder

Sitede yer alan bilgiler tıbbi tedavi yerine geçmez. Herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemine başvurmadan önce, bir bilene danışın. Bitkilerle ilgili olarak bitkisel danışma hattını arıyabilirsiniz. Herbalist Hicret Günhan TEL: 0212 450 2 444